Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular SORULAR

Start & Stop aküler araca takılırken voltaj değerinin en az 12.60 V olmasına dikkat edilmelidir. Eğer akünün voltajı düşük ise Start & Stop devreye girmez. Bu gibi bir durumda ya akü şarj edilip öyle takılmalı yada araç bir miktar kullanılarak akünün şarj olması sağlanmalıdır. Antalya Start & Stop akü olarak daha fazla detay ve bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Akülerin deşarj olması garanti kapsamına girmeyen bir kullanım hatasıdır. Kullanıcı kaynaklı arazılanan akülerde , yetkili servis ücret talep edebilir. Eğer deşarj sonucu aküde şarj almama durumu meydana gelirse, bu kullanıcı kaynaklı bir problem olduğu için akü garanti dışı kalır ve değişimi yapılmaz. Daha fazla bilgi ve detay için lütfen Antalya Akü olarak bizimle iletişime geçiniz.
Telefon, televizyon, alarm, anfi, ses sistemi vs gibi araca sonradan eklenmiş donanımı olan ve LPG'li araçların akü seçimi mutlaka yetkili bir servis tarafından yapılmalıdır. Aksi halde uygun amper seçilmez ise ve aküde bir arıza meydana gelirse garanti kapsamına girmez. Ticari taksiler kendine uygun olarak üretilmiş ticari taksi aküsünü kullanmalıdır. Aksi takdirde garanti kapsamına girmez. Kurşun asit aküler starter aküler olup TS EN 50342-1 standart kapsamındaki akülerdir.Bu aküler farklı bir amaçla kullanılırsa (güneş paneli, aydınlatma, jeneratör vs gibi) garanti kapsamına girmez. Aracın elektrik donanımındaki hata ve arızaların (marş, şarj, elektrik kaçağı, sürekli açık bırakılan aydınlatma, teyp vb.) aküde meydana getireceği plakarlındaki sertleşme veya aşırı şarj olup akünün yanması ,aracın uzun süre çalıştırılmamasından kaynaklanan sertleşme , akü güçlensin diyerek ilave edilen asit eklentisi, aküde oluşabilecek fiziki darbeler, kutupbaşı erimesi, kutupbaşının tam iletken olmayışından kaynaklanan aküde eksik şarj alma durumu, dış etkenlerle oluşabilecek tahribatlar (güneşte bırakma, deniz suyu, donma, darbe vb.) gibi durumlarda akü garanti kapsamına girmez.
Garanti süresi, ürünün teslim tarihi veya akünün araca montajından hemen sonra başlar ve garanti süresi 2 yıldır. Ticari taksi, minibüs, midibüs, otobüs, kamyon vb. ticari amaçlı kullanılan araçlarda garanti süresi 1 yıldır.
En yakın servise giderek akünün voltaj değerini kontrol ettirmelisiniz. İnceleme sonucunda servisin verdiği talimatlara uyunuz. Bu durumda akünüz boşalmış olup şarja bağlanabilir veya arızalanmış ise değiştirilebilir. Akünüzün garanti kapsamı devam ediyor ise bu durum kullanıcı kaynaklı bir hatadır ve şarj ve servis işlemi ücrete tabi olabilir.
En yakın servise giderek veya servisi aracın lokasyonuna çağırarak voltaj ölçümü yapılmalıdır. Yeşil ışık yanıyor olsa dahi akünüzde arıza olabilir. Bu durumda akünüzü değiştiriniz. Ölçüm sonucu akü voltaj değeri normal ise aracın elektrik donanımında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumda servisin vereceği talimatlara uyunuz.
Akülerin araç üzerinde marş yapmak dışında bir diğer görevi de elektrik sistemi stabilizasyonunu sağlamaktır. Araç çalışırken akü sökülür ise alternatörden (şarj dinamosu) gelebilecek düzensiz akım ve yüksek voltaj araç beynine ve elektrik sistemine ciddi zararlar verebilir. Bu yöntem ustaların her ne kadar kolayına gitsede bu konuda uyarınızı yapınız ve istemedğiniz belirtiniz. Araca besleme elektrik vererek akü değişimi yapmasını gerektiğini belirtiniz. Aksi halde bu durum size çok ciddi maddi masraflar doğurabilir. Bu yöntem tarafımızdan denenmesi dahi kesinlikle tavsiye edilmez. Bilgi ve detay için Antalya Akü olarak bizimle iletişime geçiniz.
Start & Stop akü kullanan araçlar yüksek şarj etme özelliğine sahiptir. Bu durumda yapılabilecek profesyonel olmayan bu işlem sonucu aracınızda elektronik olarak çok ciddi maliyetli arızalar açabilirsiniz. Bu şekilde çözümle gelenlere itibar etmeyiniz ve kabul etmeyiniz. Oluşabilecek arızaları gelen servis üstlenmiyecektir. Bu şekilde mağduriyet yaşamamak için, işi profesyonel ve güvenilir tanınmış firmalar aracılığı ile yapınız.
Garanti kapsamı devam eden akünüz için aküyü aldığınız yer ile iletişime geçiniz.İncelemeler sonucunda aküde üretim kaynaklı arıza olduğu tesbit edilirse garanti kapsamında yenisi ile değiştirilir. Kullanıcı kaynaklı bir arıza tesbit edilirse akü garanti kapsamı dışıdır. Eğer akünüzü başka bir şehirden aldıysanız firma ile iletişime geçerek size en yakın bayiyi öğrenebilirsiniz veya garanti belgesinden yetkili servislerin adresini ve telefonunu görebilirsiniz. Gerekli bilgi ve destek için Antalya en yakın akücü olarak bize ulaşınız.
Aşırı şarj akülerde şişme meydana getirir. Ayrıca buşonlu akülerde buşon üstündeki deliklerde veya hava tahliye için kullanılan filtrelerde tıkanıklık var ise aküde şişme meydana gelebilir. Aracınızın şarj sistemini En yakın akücü olarak bize ulaşarak kontrol ettiriniz.
EFB ve AGM akülerin her ikiside start & stopözellikli araçlarda kullanım için geliştirilmiş akülerdir. EFB (Enhanced Flooded Battery – Geliştirilmiş Sulu Akü) tip aküler, sulu tip akü özelliğinde olup, üstün performansa sahip akülerdir. Efb aküler sulu aküler yerinede kullanılabilir. AGM (Absorbed Glass mat – Emdirilmiş cam elyaf) aküler ise kuru akü olarak ifade edilen, içerisindeki elektrolit separatörlere emdirilmiş olan özel akülerdir. Bu aküler diğer akülere göre çok yüksek performans ve daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. AGM aküler sadece AGM akü kullanılan araçlarda kullanılabilir. AGM aküler sıcağa duyarlı aküler olduğu için sulu aküler yerine kullanılamaz ve kururlar. Bu yanlış kullanım sonucu akünün garantisi var ise garanti kapsamına girmez.
Tam kapalı kapak sistemine sahip akülerin içinde bulunan labirent sistemi sayesinde aküler sızdırmaya karşı daha dayanıklı olarak üretilmiştir. Ayrıca kapakları press ile yapıştırıldığı için kullanıcı müdahale edemez. Tam kapalı aküler bakım gerektirmeyen özelliğe sahip olduğu için su ilavesine ihtiyacı yoktur. Bu sayede kullanıcı için akü daha güvenli hale getirilmiştir.
EFB aküler sulu akü tipinde olduğu için Start & Stop olmayan araçlardada kullanımı uygundur. EFB aküler yüksek performanslı aküler olduğu için normal araçlarda kullanımı daha uzun ömür sağlıyacaktır. Daha fazla bilgi ve detay için Antalya Start Stop Akü olarak bizimle iletişime geçiniz.
Akülerin garanti süresi satın alma tarihinden itibaren başlar. Garanti kapsamı içerisinde akünün arızalanması durumunda akü garanti kapsamında değişir. Değişen akünün garanti süresi akünün ilk alınma tarihinden geçerli olur ve devam eder. Bu daha basit bir hesapla akünüz garantisi 1 ay kala arızalandı ise yeni takılıcak akünüze 1 aylık bir garanti verilicek demektir.
Agm Akü yerine EFB Akü takılamaz. Efb akü sulu tip Agm akü ise kuru tip bir akü olduğu için ve giriş voltajları birbirinden farklı olduğu için akünüz yüksek şarja geçer ve aküde arıza meydana gelir. Bunun sonucunda akünüz garanti kapsamında ise garanti kapsamına girmez. Bu bir kullanıcı hatasıdır.
Uzun süre bekliyecek ve çalışmıyacak olan araçlarınızda akünün deşarj süresini daha aza indirgemek için kutupbaşları sökülebilir. Fakat günümüz araçlarında, araç elektronik sistemindeki kayıtlı bazı bilgiler silineceği için ve hatta araçta arıza kayıtlarına yol açabileceği için bunu yapmadan önce ANTALYA AKÜ olarak önce bizimle iletişime geçerek danışmanızı öneririz.
Standart araçlarda, akünün aracın akaryakıt tüketimi üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Fakat Start & Stop Akülü araçlarda yetersiz ve düşük voltajdaki akülerin kullanılması sonucu Start & Stop devreye girmeyeceği için bu durum yakıt tüketimini arttıracaktır.
Akünüzün göz arızası var ise bu durumda daha uzun yol yapılması neticesinde akü gözü şarjı kabul etmiyecek, ısınıcak ve dışarıya asit atmaya başlıyacaktır. Bu durumda motorda bulunan kablolara ve metalde asit akması sonucu okstilenme meydana gelerek çürüme evresi başlıyacaktır. Yada ısınan akü patlamaya neden olabilir. Akü patlaması aracınıza ciddi zararlar verebilir.
Akü şarj etme olayı ciddibir iştir ve bu konuda tecrübesiz ve tedbirsiz yapılan işlem sonucu akünüz patlayabilir ve yüzünüze gelmesi durumunda asit gözlerinizde görme kaybına neden olabilir. Bu durumdalardan kaçınmak için yetkili servise başvurarak daha profesyonel bir iş yapılmasını tavsiye ederiz. Antalya Akü şarj etme konusunda bize güvenebilir ve akünüz yetkili servisimizde güvenle şarj ettirebilirsiniz.
Arabadan arabaya takviye vermek doğru birşey değildir. Bu durumda oluşabilecek bir aksilik sonucu kablonuzun pervaneye denk gelmesi, yanlış bağlantı(kısa devre) gibi aksilikler sonucu aracınızda ciddi elektronik zararlara yol açabilirsiniz. Araçların birbirine yüksek şarj verme durumuda göz ardı edilmemelidir. Bu durumda alternatörde kısa devre , yanma vb gibi durumlar meydana gelebilir. Antalya akü takviye yapma konusunda servisimizden bilgi ve hizmet alabilirsiniz.